Bijna 7 op de 10 Belgen willen af van het huidige btw-moeras

12/02/2026

Bijna 7 op de 10 Belgen willen af van het huidige btw-moeras

Net voor de federale regering opnieuw rond de tafel moet voor de geplande btw-hervorming, na een negatief advies van de Raad van State, laat Horeca Vlaanderen een onderzoek* uitvoeren door iVOX. De resultaten zijn duidelijk: de Belg wil eenvoud, logica en een structurele hervorming van het btw-systeem.

Breed draagvlak voor tweedelig tarievensysteem

De voorbije weken ontstond er heel wat discussie over de geplande btw-hervorming. Er kwamen veel vragen vanop het terrein, Marc Coucke stak in een filmpje de draak met de plannen voor de btw-hervorming rond take-away, en uiteindelijk maakte de Raad van State brandhout van bepaalde onderdelen van het koninklijk besluit, met de aanbeveling om opnieuw rond de tafel te zitten.

Maar hoe kijkt de Belg naar dit hele schouwspel?

De sectorfederatie Horeca Vlaanderen wil de vinger aan de pols houden en liet door onderzoeksbureau IVOX een onlineonderzoek uitvoeren bij 1.000 Belgen, net voor de start van het regeringsoverleg. Enkele opmerkelijke resultaten:

  • 69,3% van de respondenten vindt het huidige btw-systeem veel te onduidelijk. Slechts 20,7% is het daar niet mee eens en 10,0% heeft geen mening.

  • 64,1% van de Belgen steunt een grote structurele hervorming met een duidelijke harmonisering naar twee btw-tarieven, zoals bijvoorbeeld in Nederland. 18,6% is het hiermee oneens en 17,3% blijft neutraal.

Te onduidelijk

“Er is duidelijk maatschappelijk draagvlak voor een tweedelig tarievensysteem, zoals bijvoorbeeld in Nederland,” aldus Matthias De Caluwe, CEO van Horeca Vlaanderen. “Al sinds 2020 dringen wij hierop aan en we herhaalden dit voorstel tijdens ons politiek voorzittersdebat ‘Kaarten op Tafel’. De Belg steunt de oproep voor gezond verstand en eenvoud in het btw-systeem. Nu is het aan iedereen aan de federale regering om de knoop door te hakken.”

Sterke vraag naar gelijk speelveld

Waar de Belg zeer duidelijk over is, is de nood aan een gelijk speelveld. Maar liefst 78,8% van de respondenten vindt dat gelijkaardige producten in vergelijkbare omstandigheden op dezelfde manier moeten worden belast. 13,8% gaat niet akkoord en 7,4% heeft geen mening. Dezelfde manier belasten

“Een gelijk speelveld is voor Horeca Vlaanderen altijd cruciaal geweest, en blijkbaar ook voor bijna 8 op de 10 Belgen. Of je nu een flesje cola koopt in de supermarkt of bij de frituur in take-away, of je een croissant meeneemt bij de bakker of in een koffiebar: eenzelfde product moet in vergelijkbare omstandigheden steeds onder hetzelfde btw-tarief vallen. Dat is eerlijk en logisch,” stelt De Caluwe.

Overgangsperiode is essentieel

Een wijziging van de btw-tarieven heeft onvermijdelijk gevolgen voor de betrokken sectoren. Een redelijke overgangsperiode is volgens 69,6% van de bevraagden dan ook een evidente stap. 19,6% is het daar niet mee eens en 10,8% heeft geen mening. Overgangsperiode

“Goed bestuur betekent sectoren de tijd geven om zich aan te passen aan nieuwe regels. Denk aan hotels met reservaties tegen vastgelegde prijzen of jaarcontracten met boekingsplatformen. Zonder de goede wil van de klant of het platform, dreigt de ondernemer zelf voor de kosten op te draaien. In economisch moeilijke tijden is dat bijzonder zwaar. Dat bijna 7 op de 10 Belgen voorstander is voor een overgangsperiode, is een signaal dat niet kan worden genegeerd. Redelijkheid in zulke situaties is dan ook wenselijk én menselijk,” besluit Horeca Vlaanderen.

*Online onderzoek uitgevoegd door onderzoeksbureau iVOX, in opdracht van Horeca Vlaanderen op 12 februari 2026 bij 1.000 Belgen, representatief op taal, geslacht, leeftijd, diploma en politiek stemgedrag. De maximale foutenmarge bij 1.000 Belgen bedraagt 3,02%.

2026
Btw-hervorming
Bevraging

Dit vind je misschien ook interessant

Een echte vrijdag de dertiende voor de horecasector

De federale regering trekt voorlopig haar beslissing in om de btw te verhogen op take-away, cultuur, ontspanning en sport. De verdubbeling van de btw op hotels en campings gaat echter wél door. Tegelijk wordt de beloofde btw-verlaging op ter plaatse geconsumeerde non-alcoholische dranken teruggeschroefd.

13/02/2026

Europese collectieve schadeclaim tegen Booking.com voor te veel betaalde commissie gaat van start

Horeca Vlaanderen en HOTREC, de Europese koepelorganisatie van de nationale horecafederaties, kondigen aan dat de collectieve actie tot het verkrijgen van schadevergoeding voor Europese hotels officieel is opgestart bij de rechtbank van Amsterdam. De actie richt zich tegen de onwettige pariteitsclausules van Booking.com, die hotels jarenlang hebben benadeeld. “Voor ons staan de belangen van onze hoteliers voorop en die willen we te allen tijde verdedigen. Een platform dat zijn boekje te buiten gaat ten nadele van onze hoteliers kan niet door de beugel,” aldus Matthias De Caluwe, CEO van Horeca Vlaanderen.

29/01/2026

Tournée Minérale in aantocht: versterk je drankenkaart met onze brochure ‘Smaakvol zonder alcohol’

Februari nadert, en dat betekent opnieuw Tournée Minérale: de campagne die mensen uitdaagt om een volledige maand geen alcohol te drinken. Steeds meer mensen kiezen bewust voor een non-alcoholisch alternatief. Die keuze maken ze niet alleen om gezondheidsredenen, maar ook uit nieuwsgierigheid naar nieuwe smaken en verrassende alternatieven.

26/01/2026